Kategoria:

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Co się dzieje z gotówką, gdy jest gromadzona i przechowywana w domu, a nie w banku?
 
Pod materacem? A może w bieliźniarce? Takie dylematy towarzyszą tym spośród nas, którzy lubią trzymać grubsze pieniądze w domu (bo przecież mało kto ma sejf). Tymczasem stara prawda głosi, że pieniądze leżące bezczynnie tracą na wartości.
 
 
Po pierwsze – tracą tyle, ile wynosi wskaźnik inflacji, czyli trwałego wzrostu przeciętnego poziomu cen. Ostatnio wprawdzie wskaźniki inflacji były niskie, w granicach 2 procent rocznie, ale przecież grzechem jest tracić nawet tyle. Bo od każdych 100 zł jest to aż 2 zł, ale od 1000 już 20 zł…
 
 
Po drugie – do tej straty należy doliczyć potencjalne, a „utracone” zyski z powodu nieulokowania gotówki tam, gdzie przynosiłaby ona profity. Tylko bowiem pieniądz wprawiony w ruch pomnaża się. Nasza gotówka, wydobyta spod materaca i zaniesiona do banku, będzie rosła zgodnie z oprocentowaniem oferowanym przez dany bank. Jeśli nawet bank nie oferuje odsetek na rachunku bieżącym, to zapewne oferuje depozyty (lokaty bankowe) już na okres tygodnia, miesiąca i tak dalej. Oprocentowanie tych depozytów jest wyższe od wskaźnika inflacji – to chroni nasze pieniądze przed utratą wartości jak to ma miejsce w przypadku przechowywania ich w domu.
 
 
Po trzecie – jeśli komuś wydaje się, że oprocentowanie depozytów w bankach jest mało atrakcyjne, zawsze może spróbować ulokować pieniądze na kontach oszczędnościowych - zwykle wyżej oprocentowanych niż lokaty. Można też lokować środki w funduszach inwestycyjnych lub w akcjach spółek notowanych na giełdzie, gdzie można osiągnąć duży zysk w jeden dzień (ale – niestety – można też sporo stracić równie szybko).
 
 
Po czwarte – nawet w najgorszym banku nasze pieniądze są bezpieczniejsze niż w domu. Włamanie z kradzieżą, zalanie przez sąsiada, pożar… Owszem, to wszystko może zdarzyć się i w banku, ale to i tak nie zagrozi naszym depozytom. Nawet gdyby bank zapadł się pod ziemię, wkłady (dokładnie 90% z nich do kwoty 22,5 tysiąca euro) zwróci klientom Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
 
 
A zatem – nie marnuj gotówki trzymając ją w domu!
 
                                                                                                                                                                                                                   zrozumfinanse.pl

Design by: www.diablodesign.eu