Kategoria:
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Zaciągając kredyt konsolidacyjny możesz zaoszczędzić czas i pieniądze. Po pierwsze, nie musisz już co miesiąc pamiętać o spłacie kilku zobowiązań, a po drugie zazwyczaj w portfelu zostaje ci więcej pieniędzy, które możesz przeznaczyć na inny cel.
 
 
 
… większość szacunków wskazuje, że bez dodatkowego oszczędzania, w momencie przejścia na emeryturę będzie można liczyć co najwyżej na 60% ostatniego wynagrodzenia i wcale nie jest powiedziane, że nie będzie to jeszcze mniejsza wartość.
 
 
… od kilku lat w Polsce możemy kupować zdrowotne polisy ubezpieczeniowe. Taka polisa to rodzaj abonamentu na leczenie. My płacimy abonament, a firma ubezpieczeniowa nasze rachunki za wizyty lekarskie.
 
 
... nieterminowe regulowanie zobowiązań kredytowych (także dot. karty kredytowej) negatywnie wpływa na naszą historię kredytową. Banki co miesiąc przekazują do Biura Informacji Kredytowej informację o udzielonych kredytach, wydanych kartach kredytowych oraz terminowości ich spłat.
 
 
... ze względu na możliwość wahań kursu walutowego lokowanie w waluty jest bardziej ryzykowne niż w złotówki. Lokaty walutowe warto wybrać, gdy spodziewany jest wzrost kursu waluty, w którą chcesz zainwestować.
 
 
... o przyznanie kredytu studenckiego mogą ubiegać się wszyscy studenci niezależnie od typu szkoły (prywatne i publiczne) i rodzaju studiów (dzienne, zaoczne, wieczorowe). Od kilku lat o kredyty te mogą ubiegać się także doktoranci. Koniecznym warunkiem ich otrzymania jest spełnienie kryterium dochodowego, czyli odpowiednio niski dochód na osobę w rodzinie studenta.
 
 
… gdy jesteśmy za granicą i chcemy przelać swoje pieniądze do kraju – np. na konto rodziny, warto skorzystać z usług banku należącego do tego samego właściciela co nasz bank. Większość dużych banków w Polsce jest częścią wielkich, międzynarodowych instytucji finansowych. Takie podmioty mają specjalne, korzystniejsze rozwiązania dla swoich klientów, niezależnie z którego kraju dany klient pochodzi.
... instytucje oferujące kredyty i szybkie pożyczki gotówkowe pobierają wiele dodatkowych opłat np. za odebranie raty kredytowej bezpośrednio w twoim mieszkaniu.
 
 
… jadąc na zorganizowane wakacje z biurem podróży masz obowiązek wykupienia ubezpieczenia turystycznego, które zostało wynegocjowane przez biuro podróży z towarzystwem ubezpieczeniowym.
 
 
… najtańsze usługi oferują banki internetowe lub gwarantujące internetowy dostęp do konta. Dzieje się tak dlatego, że korzystając z Internetu nie angażujemy pracowników banku w realizację naszych spraw (np. wysyłanie przelewów).
 
 
... polisa ubezpieczeniowa na życie to umowa, która w przypadku twojej śmierci gwarantuje wypłatę określonej kwoty wskazanym w umowie osobom (beneficjentom, uposażonym). Ze swej natury ubezpieczenie to stanowi przede wszystkim zabezpieczenie finansowe dla twoich bliskich.
 
 
… skorzystanie z kredytu bankowego to jeden z łatwiejszych sposóbów nabycia samochodu, szczególnie gdy nie mamy wystarczającej gotówki.
 
 
... płacąc kartą kredytową wykorzystujemy limit kredytowy, który przyznał nam bank. Każda kolejna transakcja zmniejsza nam posiadany limit. Oczywiście nie mam obowiązku wykorzystania limitu w całości czy w ogóle w jakimkolwiek stopniu.
 
 
... szybkie pożyczki gotówkowe są często drogie – to znaczy ich oprocentowanie jest znacznie wyższe niż innych kredytów. Zanim zdecydujesz się na wzięcie takiej pożyczki, przeanalizuj dokładnie, ile wyniosą jej całkowite koszty.
 
 
... banki są pośrednikami finansowymi, którzy jednocześnie umożliwiają jednej grupie podmiotów przechowywanie ich środków finansowych za wynagrodzeniem, a z drugiej udzielają odpłatnie finansowania tym podmiotom, które środków tych potrzebują na inwestycje, zakup dóbr lub pokrycie kosztów bieżącej działalności.
 
 
… jeśli korzystamy z bankowości internetowej, to w zasadzie nie ma różnicy czy łączymy się ze swoim bankiem z komputera o ulicę obok, czy też z drugiego końca świata. Wszystkie operacje, których możemy dokonać w kraju, możemy także za granicą.
 
 
... banki w zasadzie nie zajmują się ubezpieczeniami – ponieważ nie jest to działalność stricte bankowa. Często jednak funkcjonują w ramach dużych grup kapitałowych, w skład której może wchodzić bank, firma ubezpieczeniowa, a także fundusze inwestycyjne i dom maklerski.
 
 
... przy spłacie kredytu mieszkaniowego obciążenie comiesięcznymi ratami nie jest małe i dlatego przed jego zaciągnięciem powinieneś dokładnie porównać oferty kilku banków. Nie wahaj się również skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który pomoże ci uniknąć nieprzewidzianych kosztów, zyskać na czasie, a przede wszystkim wybrać ofertę najlepiej pasującą do twoich potrzeb.
 
 
 
 
... oprócz podstawowej polisy na życie, możesz wykupić różne ubezpieczenia dodatkowe, które zwiększą zakres odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Wśród nich znajdują się np. umowa dodatkowa na wypadek śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku, umowa dodatkowa ubezpieczenia na wypadek poważnego zachorowania, umowa dodatkowa zwolnienia z opłacania składek na wypadek inwalidztwa, umowa dodatkowa ubezpieczenia na wypadek inwalidztwa spowodowanego nieszczęśliwym wypadkiem lub jedną ze zdefiniowanych chorób.
 
 
… zawarcie polisy ubezpieczeniowej na życie to poważna decyzja na wiele lat. W pierwszych latach umowy firmy ubezpieczeniowe potrącają z twojej składki duże kwoty na administrowanie polisą. Dlatego wykup polisy na krótki okres jest mało opłacalny.
 
 
... klienci banków, które oferują dostęp do konta przez telefony komórkowe (w technologii WAP), równie szybko mogą płacić rachunki właśnie za pośrednictwem swojego telefonu – nawet nie włączając komputera.
 
 
... zaciągając kredyt konsolidacyjny możesz zaoszczędzić czas i pieniądze. Po pierwsze, nie musisz już co miesiąc pamiętać o spłacie kilku zobowiązań, a po drugie zazwyczaj w portfelu zostaje ci więcej pieniędzy, które możesz przeznaczyć na inny cel.
 
 
... obecnie przez Internet można dokonać praktycznie tych samych operacji, co podczas wizyty w banku. Różnica jest tylko taka, że po pierwsze kosztuje to mniej pieniędzy, po drugie pochłania znacznie mniej czasu. Po trzecie bank w Internecie jest czynny 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu.
 
 
… oszczędzanie to odkładanie i inwestowanie pieniędzy ale także umiejętne bieżące gospodarowanie swoimi zasobami.
 
 
... karta płatnicza już w dniu wydania jest ważne na całym świecie – zarówno w krajach Europy, jak i na innych kontynentach.
 
 
... posiadacz konta bankowego nie musi posługiwać się gotówką. Ona nie tylko spoczywa bezpiecznie w banku, ale także pracuje na korzyść właściciela, bo jeżeli umiejętnie skorzystamy z oferty banków to nasze pieniądze oprocentowane będą wyżej niż wskaźnik inflacji.
 
 
... wykupując odpowiednią polisę ubezpieczeniową możesz istotnie zmniejszyć skutki finansowe wystąpienia nieszczęśliwych zdarzeń.
 
 
... podniesienie stóp procentowych przez bank centralny oznacza, że osoby obarczone kredytami (o zmiennej stopie procentowej) bądź starające się o kredyt muszą liczyć się ze wzrostem kosztów kredytu? To oznacza płacenie wyższych rat miesięcznych.
 
 
... najważniejszą częścią składającą się na koszt kredytu są płatności odsetkowe, które w przypadku wieloletnich kredytów potrafią być porównywalne z wartością samego kredytu.
 
 
… w ramach umowy o prowadzenie konta bankowego – w dokumentach widnieć będzie termin “rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy” (tzw. ROR) - możemy poprosić o ustanowienie pełnomocnictwa, jeśli chcemy, aby ktoś inny miał do niego dostęp określony w ramach pełnomocnictwa.
 
 
... konto oszczędnościowe jest dodatkowym rachunkiem bankowym dodawanym do rachunku bieżącego (rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, czyli ROR), czymś w rodzaju subkonta. Nie można na nim wykonywać zbyt wielu operacji – można na nie wpłacać pieniądze i je z niego wypłacać. Ale za to oprocentowane jest wysoko, można je porównać do oprocentowania lokat bankowych.
 
 
... każda karta kredytowa wyposażona jest w pasek magnetyczny (bądź układ elektroniczny, czyli chip), na którym zapisane są dane posiadacza karty. Dzięki tym danym, kiedy płacimy kartą kredytową, bank, który wydał nam kartę, bez trudu nas “rozpoznaje” i wprowadza informacje o planowanej transakcji do systemu.
 
 
... jeżeli chcesz mieć comiesięczny dostęp do odsetek ze swojej lokaty, najlepsza dla ciebie będzie lokata rentierska.
 
 
... rozmowa z doradcą finansowym w banku nic nie kosztuje, a może pozwolić na lepsze wykorzystanie Twoich środków.
 
 
... spłacając kredyt najmniejsze odsetki zapłacisz najczęściej przy ratach malejących.
 
 
... jednym ze skutków podniesienia stóp procentowych przez bank centralny (o zmiennej stopie procentowej) dla osób obarczonych kredytami bądź starających się o kredyt jest prawdopodobny wzrost kosztów kredytu. To oznacza płacenie wyższych rat miesięcznych.
 
 
... płatności za rachunki (np. za prąd, telewizję kablową itd.) mogą być dokonywane także gotówką w zwyczajnym supermarkecie. Można to zrobić korzystając z dostępnych na rynku sieci obsługi płatności, pod warunkiem, że zadbamy o to, żeby rachunek był zaopatrzony w kod kreskowy. Taki rachunek podaje się kasjerowi - bezpiecznie i tanio.
 
 
… aby bezpiecznie korzystać z konta przez Internet nie wystarczy szyfrowanie połączenia. Jeśli chcesz być naprawdę dobrze zabezpieczony, sam musisz zadbać o to, aby Twój komputer był wolny od wirusów i programów szpiegowskich. Uważaj również na fałszywe strony internetowe, które mogą być łudząco podobne do prawdziwych stron banków. Używaj trudnych do odgadnięcia haseł i staraj się nigdzie ich nie zapisywać.
 
 
 ... nie musisz mieć konta w banku, który wyda Ci kartę kredytową. Jeśli chcesz otrzymać taką kartę, zazwyczaj wystarczy że otrzymujesz regularne dochody i potrafisz je udowodnić. To oznacza, że mając umowę o prowadzenie konta w jednym banku, możesz korzystać z usług innego, jeśli jego warunki okażą się lepsze. Na podstawie wysokości otrzymywanych dochodów bank ustali limit kredytowy karty – zwykle na poziomie nie wyższym niż trzykrotność miesięcznych dochodów.
 
 
... im bardziej agresywnie inwestuje fundusz inwestycyjny, tym wyższe są opłaty “za wejście” i za zarządzanie. Opłaty mogą się wahać od 5 procent w przypadku funduszy akcji, do zera procent w przypadku funduszy pieniężnych.
 
 
... przelew zlecony przez Internet kosztuje od 0-1 zł, przelew za pośrednictwem operatora telefonicznego to już nawet 2 zł, a koszt przelewu realizowanego w oddziale banku może nawet dochodzić do 5 zł. Przelewy pocztowe bywają jeszcze droższe!
 
 
…pieniądze, które trzymasz w domu, tracą na wartości tyle, ile wynosi wskaźnik inflacji czyli wskaźnik wzrostu cen? Do tej straty należy doliczyć potencjalne, a „utracone” zyski z powodu nie ulokowania gotówki tam, gdzie przynosiłaby ona profity.
 
 
 
... jeżeli potrzebujesz szybkiego dostępu do swoich pieniędzy, a jednocześnie szkoda Ci czasu na bezproduktywne marnowanie go w kolejkach na poczcie i w banku, załóż konto bankowe z dostępem On-line. Założenie takiego konta jest proste – wystarczy skorzystać z formularza na stronie internetowej banku, zadzwonić na infolinię, lub porozmawiać z konsultantem w banku.
Pamiętaj, żeby przestrzegać reguł bezpieczeństwa! Znajdziesz je na stronie internetowej Twojego banku, podobnie jak dokładne instrukcje postępowania. Gdybyś miał jakiekolwiek wątpliwości, z pewnością pomoże Ci konsultant. Możesz również poprosić o pomoc zaufaną osobę.
 
 
... jeżeli martwisz się o los Twoich bliskich, w razie gdyby spotkał Cię nieszczęśliwy wypadek prowadzący do trwałego inwalidztwa lub śmierci, powinieneś ubezpieczyć się na życie. Pamiętaj, że ubezpieczenie to przede wszystkim dowód Twojej troski o przyszłość rodziny. Dostępne na rynku polisy ubezpieczeniowe na życie oferują zarówno wypłatę zdefiniowanej kwoty w przypadku śmierci, albo odszkodowanie lub rentę w wypadku kalectwa. Polisy na życie dają także możliwość oszczędzania na przyszłość. O charakterze polisy decydujesz samodzielnie, przeznaczając większą część składki na cele ubezpieczeniowe, lub inwestycyjne – w zależności od swoich preferencji.
 
 
... jeżeli kupujesz coś, co pozwoli Ci w przyszłości zwiększyć dochody (np. komputer, który jest Ci potrzebny do pracy), albo nabywasz coś, co jest Ci niezbędne już w tym momencie Twojego życia (np. mieszkanie, gdy zakładasz rodzinę) to wtedy warto się zadłużyć. Na pewno warto wziąć kredyt, aby sfinansować edukację – to jedyna inwestycja, która zawsze przynosi zysk. Pamiętaj jednak by nie ulegać pokusom zaspokajając zachcianki przy pomocy pożyczonych pieniędzy – zadłużywszy się ponad miarę możesz mieć problemy ze spłatą, a dodatkowo kupując na kredyt prawie zawsze zapłacisz więcej, niż wtedy, kiedy posługujesz się własnymi pieniędzmi. Jeżeli wpadłeś w pułapkę kredytową, pomyśl o kredycie konsolidacyjnym, który jest najczęściej tańszy od szybkich, krótkoterminowych pożyczek.
 
 
... nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy brać kredyt na mieszkanie w złotych. Kredyt w walucie obcej może być tańszy, ale jest zawsze obarczony dodatkowym ryzykiem, m.in. ryzykiem wahań kursowych. Za kredyt złotówkowy być może zapłacisz więcej, ale pamiętaj, że zarabiasz również w złotówkach – jeśli wartość złotego spadnie, nie poniesiesz żadnych strat z tego tytułu. Biorąc kredyt w złotówkach unikasz również dodatkowych opłat, związanych zakupem i sprzedażą walut obcych. Zanim podejmiesz decyzję, rozważ dokładnie wszystkie za i przeciw, a także policz, która opcja będzie tańsza w długim okresie, kiedy wygasną już wszelkie promocje.
 
 
... zawsze warto oszczędzać, nawet drobne kwoty mają znaczenie. Odłożenie stu złotych miesięcznie nie jest dużym wysiłkiem, a już po dwóch latach będziesz mógł kupić dobry komputer, albo rower. To o wiele lepsze rozwiązanie, niż kupowanie na kredyt – i płacenie odsetek, lub prowizji. Pamiętaj również o potędze procentu składanego! Po kilku latach oszczędzania drobnych kwot procenty zaczną przewyższać wpłaty. Aby tak się stało, musisz oszczędzać systematycznie. Pomoże Ci w tym opracowanie domowego budżetu. Planuj również, jaką kwotę oszczędzisz każdego miesiąca. Oszczędzając 1/12 miesięcznej pensji po roku uzbierasz… no właśnie – całą pensję!
 
 
... inflacja jest szkodliwa dla nas wszystkich – sprawia przecież, że nasze pieniądze są coraz mniej warte. Wyższa inflacja może być groźna również dla gospodarki, zaś bardzo wysoka – niekiedy określana mianem hiperinflacji – praktycznie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie kraju, co między innymi odbija się na rynku pracy. Przed niektórymi negatywnymi skutkami inflacji można się bronić – głównie poprzez inwestowanie oszczędności (np. poprzez zakup ziemi, czy mieszkania), lub dzięki wykorzystaniu rozmaitych form oszczędzania oferowanych przez banki (lokaty terminowe, konta oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne).
 
 
... korzystanie z bankomatów, które nie są częścią sieci współpracującej z Twoim bankiem najczęściej będzie się wiązało z naliczeniem prowizji (czasem zaskakująco wysokiej) za każdą transakcję. Dotyczy to w szczególności operacji za granicą. Dlatego jeżeli planujesz wypłacanie gotówki poza granicami kraju warto mieć konto w banku, który ma swoje filie w kraju, do którego się wybierasz. Niektóre banki oferują prowadzenie rachunków w obcych walutach oraz możliwość „przepinania” karty debetowej pomiędzy rachunkami w różnych walutach. Dzięki temu, jeśli zasilisz przed wyjazdem na przykład swój rachunek w dolarach amerykańskich, będąc w Stanach Zjednoczonych będziesz wypłacał środki bez prowizji z konta w dolarach i bez przewalutowania. Pamiętaj również, żeby przed wyjazdem zorientować się, gdzie w docelowym miejscu podróży znajdziesz „swoje” bankomaty. Taką informację możesz znaleźć w Internecie, lub uzyskać od konsultanta w Twoim banku. Jeżeli będziesz zmuszony do skorzystania z „nie swojego” bankomatu – lepiej wybierz od razu większą kwotę, żebyś nie musiał powtarzać tej operacji.
 
 
... pytanie nie powinno brzmieć „czy warto…”, ale „kiedy warto…” przewalutować kredyt! Mówiąc najprościej, przewalutować kredyt należy wtedy, kiedy się to opłaca. Należy dokładnie skalkulować koszty jakie poniesiesz (policz wszystkie opłaty – np. sądowe!) i oszczędności jakie uda Ci się uzyskać przy przewalutowywaniu kredytu. Kiedy się to opłaca? Przykładowo, jeśli wziąłeś kredyt we frankach, a cena złotówki będzie się obniżać przez długi czas – wtedy warto się nad tym zastanowić. Na pewno nie warto przewalutowywać kredytu, jeśli ma to być reakcja na krótkoterminowe wahania kursu! Jeżeli podejmiesz taką decyzję nerwowo, pod wpływem impulsu, zamiast zyskać możesz dużo stracić.
 
 
... jeżeli bessa jest trwała, a sytuacja na giełdzie nie zmienia się jak w kalejdoskopie, wtedy warto zainwestować w fundusze hedgingowe. Można również wykorzystać mechanizm tzw. krótkiej sprzedaży. Polega on na wypożyczeniu akcji od biura maklerskiego, sprzedaży i zwrotu pieniędzy za akcje w momencie, kiedy ich cena spadnie. Pamiętaj jednak, że jest to ryzykowny sposób inwestycji! Jeżeli cena akcji wzrośnie – stracisz!
 
 
… warto jest otrzymywać emeryturę? Jeżeli uważasz, że tak, to odpowiedź brzmi: oszczędzać również warto! Najlepiej przyjąć taką formę oszczędzania, która przyniesie Ci największe zyski w przyszłości, ale jednocześnie bezpieczeństwo Twoich środków. Najczęściej lepiej jest lokować środki na emeryturę w funduszach inwestycyjnych, lub wykupić polisę ubezpieczeniową na życie z funduszem kapitałowym, niż po prostu trzymać je na koncie, czy nawet na lokacie bankowej. Pamiętaj: emerytura, jaką otrzymasz oszczędzając tylko w dwóch pierwszych filarach systemu emerytalnego będzie bardzo niska!
 
 
 
... nie tylko można, ale zazwyczaj warto, a czasem nawet trzeba mieć kilka kont bankowych. Dodatkowe konta pozwalają nam na osiąganie wyższych zysków z odsetek (np. konta oszczędnościowe), na gromadzenie środków w walutach obcych (konta walutowe), szybkie i wygodne regulowanie płatności i pobieranie gotówki (konta a’vista), czy wreszcie konta dla młodzieży zakładane przy kontach rodziców (tzw. subkonta) pozwalają na korzystanie ze środków, udostępnianych nam przez rodziców. Nie wahaj się otworzyć dodatkowego konta, jeśli tylko przyniesie Ci to korzyści. Pamiętaj: otworzenie i prowadzenie konta coraz częściej nic nie kosztuje.

 

 


... zazwyczaj nie warto inwestować wszystkich oszczędności w jeden fundusz. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest stworzenie swojego osobistego „portfela inwestycyjnego” – czyli sposobu w jaki podzielimy nasze oszczędności pomiędzy różne sposoby inwestowania. Każdy portfel jest inny, ponieważ niektórzy mają wyższą skłonność do ryzyka inni mniejszą. Oferty funduszy również różnią się między sobą, tak więc każdy powinien znaleźć tam coś dla siebie: dla tych, którzy chcą zaryzykować, lub inwestować długookresowo są fundusze inwestujące agresywnie, dla ceniących bezpieczeństwo istnieje bogata oferta funduszy bardzo bezpiecznych, ale przynoszących mniejsze zyski. Istnieją również fundusze ze 100% gwarancją zwrotu kapitału, na których na pewno się nie straci. Jak zaplanować osobisty portfel? Pomocne będą strony internetowe banków, gdzie można znaleźć wygodne przewodniki. Warto również korzystać z pomocy doradców inwestycyjnych.

 

 


... jest wiele sposobów, które pozwalają na bezpieczne zainwestowanie oszczędności. Do takich sposobów można zaliczyć lokaty terminowe, konta oszczędnościowe, czy wreszcie fundusze z ochroną kapitału. Warto zatrzymać się przy tych ostatnich. Ogromną zaletą korzystania z takiego rozwiązania jest całkowite bezpieczeństwo inwestycji – oczywiście pod warunkiem, że wykupimy jednostki uczestnictwa w funduszu objętym 100% zabezpieczeniem. Oczywiście fundusz z ochroną kapitału ma także wady: mamy mniejsze prawdopodobieństwo, że zarobimy krocie – co może się zdarzyć w wypadku agresywnych funduszy, inwestujących w akcje. Ale przy funduszach agresywnych możemy także bardzo dużo stracić… Musisz sam odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla Ciebie ważniejsze: pełne bezpieczeństwo, czy szansa na wysoki zysk.

 

 


... wiele narzędzi wykorzystanych niewłaściwie może stanowić zagrożenie, na przykład piła łańcuchowa. Użyta właściwie znacznie ułatwia życie. Z kredytem jest podobnie. Jest to narzędzie dosyć skomplikowane, warto więc poświęcić dużo uwagi jego instrukcji obsługi – czyli umowie kredytowej. Trzeba również zdawać sobie sprawę, że Świętych Mikołajów nie ma. Jeżeli ktoś pożycza pieniądze, to na pewno chce czegoś w zamian – jeżeli mamy możliwość sfinansowania inwestycji z własnych środków, to zazwyczaj jest to lepsze rozwiązanie. Z drugiej strony na pewno nie należy się kredytów obawiać. Wykorzystane z głową mogą przyczynić się do zrealizowania planów, których inaczej zrealizować by się nie dało (np. zakup mieszkania), stworzyć możliwość osiągania zysków (np. zakup samochodu, czy komputera do pracy), czy wreszcie odciążyć konto w wypadku codziennych wydatków – do czego mogą posłużyć np. karty kredytowe, jeśli spłacamy zadłużenie w terminie.

 

 


... bank jest wiarygodnym partnerem finansowym. Załóżmy – czysto teoretycznie - że bank udzielił zbyt wielu kredytów, a klienci którzy w tym banku lokują pieniądze zaczynają je masowo wycofywać. Jaki będzie skutek? Czy bank po prostu straci płynność finansową i upadnie, nie zwracając pieniędzy klientom, którzy zamieniają się w wierzycieli? Otóż nie. Instytucja zwana Bankowym Funduszem Gwarancyjnym nie dopuszcza do takiej sytuacji i chroni interes ludzi lokujących swoje oszczędności w bankach. W razie zaistnienia niebezpieczeństwa BFG może ingerować na różne sposoby: np. wspierać proces konsolidacji banków, udzielać im pomocy finansowej, a w razie bankructwa banku zwróci część (lub nawet całość) wkładów poszkodowanym klientom. Bankructwa zdarzają się jednak niezmiernie rzadko.

 

 


... zastanawiając się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia powinniśmy zapoznać się bardzo dokładnie z kosztami, z jakimi ubezpieczenie będzie się wiązać, z wysokością odszkodowania jakie wypłaci ubezpieczyciel, a także – a może nawet przede wszystkim – z warunkami jakie muszą być spełnione, żeby straty zostały pokryte z odszkodowania. Jest to bardzo ważne, ponieważ zdarza się, że ochrona oferowana przez ubezpieczyciela jest czysto iluzoryczna. Wszystkiego o danym ubezpieczeniu dowiesz się z OWU – Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Jeżeli jakiś punkt jest niezrozumiały, lub może być interpretowany na kilka sposobów – domagaj się wyjaśnień, najlepiej na piśmie.
Ubezpieczenia dodatkowe mogą zapewniać posiadaczom dodatkową ochronę np. w przypadku zagubienia przez przewoźnika bagażu, opóźnienia odlotu, czy zniszczenia lub kradzieży zakupów dokonanych za pomocą karty.

 

 


... nie tylko warto, ale wręcz należy tworzyć własne plany dochodów i wydatków! Uporządkowanie budżetu domowego pozwoli na zwiększenie kontroli nad wydawanymi pieniędzmi i zmniejszy prawdopodobieństwo tego, że „rozejdą się niewiadomo gdzie”. Oprócz w miarę szczegółowego planu na każdy miesiąc (w którym należy również zarezerwować środki na nieprzewidziane wydatki), warto planować również finansowanie droższych zakupów, na które nie stać Cię obecnie, a które będziesz mógł zrealizować w przyszłości, jeśli zaczniesz na nie oszczędzać.
Pamiętaj jednak, że nawet najlepiej opisany budżet nie pomoże, jeśli wydatki gospodarstwa domowego będą wyższe, niż przychody!

 

 


... karty płatnicze są jednym z najbezpieczniejszych sposobów dokonywania płatności. Z całą pewnością są bezpieczniejsze, niż gotówka. W wypadku zgubienia karty, lub nawet kradzieży, należy natychmiast ją zastrzec w banku (co można zrobić telefonicznie) i zgłosić jej utratę na Policję (jeśli była ubezpieczona). Niektóre banki oferują zwiększoną ochronę przed nadużyciami, pokrywając straty spowodowane nieautoryzowanym użyciem karty nawet do 72h wstecz od momentu zgłoszenia zaginięcia karty.
W wypadku kart, które autoryzowane są poprzez podawanie numeru PIN należy dbać o to, aby nikt oprócz Ciebie nie wszedł w jego posiadanie. Jeżeli złodziej użyje karty posługując się numerem PIN, bank nie zwróci Ci pieniędzy! Stopień ochrony, jaki roztaczają banki nad użytkownikami kart różni się w zależności od banku – tak więc koniecznie dowiedz się, jak to wygląda w przypadku Twoich kart!

 

 


... konto oszczędnościowe to wysoko oprocentowany rachunek, do którego w przeciwieństwie do lokaty masz dostęp cały czas. To znaczy, że możesz przelać z niego pieniądze na inne konto lub wypłacić je nie tracąc oprocentowania. Właśnie łatwość wypłaty przy jednoczesnym braku konsekwencji z tego tytułu sprawia, że wiele osób chętnie korzysta z takiego sposobu na lokowanie swoich oszczędności.
Prawda jest jednak taka, że jeśli ktoś już raz wpłaci pieniądze na takie konto, to wypłaca je z niego bardzo niechętnie…

 

 


... stanowczo nie polecamy samodzielnego inwestowania ludziom, którzy nie posiadają dużej wiedzy na temat prowadzenia takich inwestycji. Przestrzegamy zwłaszcza przed stawianiem wszystkiego na jedną kartę tzw. „pewniaka” itp. – konsekwencje takich działań bywają dramatyczne. Wszystkim, którzy chcieliby wykorzystywać mechanizmy giełdowe do pomnażania swoich oszczędności, a brak im dostatecznej wiedzy, aby sprowadzić ryzyko do akceptowalnego poziomu, polecamy fundusze akcji. Jednak nawet w tym wypadku zdecydowanie nie polecamy kupowania jednostek tylko jednego funduszu. W wyborze odpowiednich funduszy pomoże doradca inwestycyjny.

 

 

 

 

zrozumfinanse.plKredyty gotówkowe, chwilówki online przez internet, pożyczki społecznościowe. Ubezpieczenia, inwestycje, konta osobiste i wiele innych.Recenzje, poradnik.Design by: www.diablodesign.eu