Kategoria:

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Do czego służą i dla kogo są specjalne karty kredytowe – srebrne, złote, platynowe?
W założeniu “kolory” kart kredytowych mają dodawać prestiżu ich posiadaczom. Niektórym ludziom wręcz nie wypada w dzisiejszych czasach posiadać innej karty kredytowej niż złota czy platynowa. Dla przykładu prezes dużej firmy, który płaci za kolację ze swoim ważnym klientem, jeśli użyłby karty kredytowej innej niż złota, mógłby zostać uznany wręcz za mało wiarygodnego partnera w interesach (oznacza to, że nie ma odpowiednio wysokiej wiarygodności kredytowej), a w najlepszym przypadku za ekscentryka.
Prestiż to jedno, a drugie to wymierne korzyści. Posiadacze złotych i platynowych kart kredytowych uznawani są za najlepszych klientów banków i jako takim, banki oferują im bardzo wysokie limity kredytowe na kartach. Wspomniane limity są na tyle wysokie, że mogliby płacąc kartą kupić samochód, a w niektórych przypadkach (karty diamentowe) nawet dom. Ludzie bardzo zamożni – ze światowego high life – mogą otrzymać nawet karty kredytowe bez żadnego limitu wydatków lub z limitami sięgającymi milionów dolarów.
 
Zejdźmy jednak na ziemię. Co poza prestiżem i wysokim limitem mogą oferować karty kredytowe? Przede wszystkim wygodę. Decydując się na złotą kartę – o ile nie należymy do osób, którym po prostu wypada taką kartę mieć – trzeba uważnie rozpatrzyć bilans korzyści i strat. Opłaty za wydanie złotej karty bywają bowiem wysokie – ich roczna obsługa może kosztować nawet kilkaset złotych. Co w zamian? Wiele usług dodatkowych – darmowe ubezpieczenia w podróżach zagranicznych to standard. Poza standardem można liczyć na usługi dodatkowe – pod specjalnym numerem telefonu można składać zupełnie nietypowe zlecenia. Zamówić i wysłać kwiaty, poprosić o zorganizowanie miłego wieczoru, jeśli akurat posiadacz karty jest np. w delegacji, poprosić o wypożyczenie luksusowego samochodu na kilka dni, czy np. zamówić VIP-owskie bilety na koncert gwiazdy muzyki pop... Można też poprosić o dostarczenie ulubionej butelki koniaku w dowolne miejsce na świecie. Wszystkie te usługi są dodatkowo płatne, ale bywa, że są nie tylko kaprysem, lecz życiową koniecznością – np. można zamówić wizytę lekarską czy sprowadzić autopomoc. Centrum obsługi klienta stanie na głowie by spełnić wszystkie życzenia swoich klientów. Dodatkowym bonusem są atrakcyjne pakiety zniżek w wybranych sieciach sklepów, zwykle z luksusowymi towarami, a także zniżki na bilety linii lotniczych. Oczywiście w pierwszej klasie.
Jeśli jednak te wszystkie usługi dodatkowe wydają się zbędne, można poprosić bank o wydanie srebrnej karty kredytowej. Jej wydanie nie będzie kosztowało więcej niż kilkadziesiąt złotych, limit kredytowy może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych i w codziennym życiu okaże się ona równie praktyczna – lecz znacznie tańsza – jak karta złota. No i banki nie wymagają zbyt wiele od posiadaczy takich kart – aby ją otrzymać wystarczą dochody na poziomie 500 PLN miesięcznie.
Dobra rada – jeżeli potrzebujesz srebrnej, złotej czy platynowej karty kredytowej korzystaj z niej – wszystko jest dla ludzi. Jedyny warunek to sprawdź, czy będzie Ci ona potrzebna w takim stopniu, aby zwrócił się jej koszt.


 

 

 

 

zrozumfinanse.pl

Design by: www.diablodesign.eu