Kategoria:

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Z bankomatów korzystają prawie wszyscy. Dzięki nim mamy zapewniony dostęp do swojej gotówki przez 24 godziny na dobę. Ale czy wypłacanie pieniędzy to jedyna funkcja bankomatów? Przeczytaj i zobacz, że potrafią o wiele więcej.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wynalezienie bankomatu w końcu lat 60. ubiegłego wieku (prawdziwa ekspansja tych automatycznych kasjerów trwa od lat 70.) zrewolucjonizowało bankowość. Wraz z instalowaniem bankomatów na zewnątrz placówek bankowych pojawiła się nad szyldem tych placówek reklama „24 h banking” (czyli usługi bankowe dostępne non-stop, przez 24 godziny na dobę), zanim jeszcze weszła w życie bankowość telefoniczna, a potem internetowa.
 
Pierwsze bankomaty były urządzeniami służącymi wyłącznie do wypłaty relatywnie niewielkich kwot gotówki z konta osobistego.
 
Obecnie najnowocześniejsze maszyny są zaprogramowane do wypełniania wielu funkcji. Przede wszystkim są „wielojęzyczne”, a więc oferują instrukcję obsługi w kilku językach. Są także bankomaty przeznaczone dla osób niewidzących, reagujące na głos klienta.
 
W Polsce już powszechne są bankomaty oferujące nie tylko wypłatę gotówki, ale też zasilenie konta telefonu komórkowego.
W bankomatach instalowanych przy placówkach bankowych sprawdzimy stan swojego konta, możemy wydrukować historię ostatnich transakcji  lub zmienić numer PIN do karty i konta. W bardziej nowoczesnych bankomatach możemy także dokonać wpłaty na swój rachunek bieżący lub na rachunek karty kredytowej, a także zlecić przelew.
Ostatnio bankomatom wyrasta wprawdzie groźny konkurent – usługa zwana cashback, polegająca na tym, że za pomocą karty bankomatowej możemy wypłacić gotówkę już nie tylko z bankomatu, ale także z wybranych terminali POS, czyli np. w sklepach przyjmujących płatności kartami.
 
Jednak bankomaty zapewne nie wyczerpały jeszcze swojej funkcjonalności. Nowe możliwości zostaną przed nimi otwarte wraz z upowszechnieniem kart płatniczych z mikroprocesorem, co powinno nastąpić już w najbliższych latach.

 

 

zrozumfinanse.pl

Design by: www.diablodesign.eu