Kategoria:

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Ryzyko jest nierozerwalnym elementem naszego życia. Każdego dnia możemy ulec wypadkowi, ponieważ nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć niespodziewanych zdarzeń losowych. Możemy jednak nauczyć się identyfikować obszary ryzyka i zabezpieczać się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami różnych wypadków.
 
 
Ryzyko jest nierozerwalnym elementem życia. Każdego dnia możesz na przykład ulec wypadkowi, spowodować kolizję drogową lub nieumyślnie zalać mieszkanie twojego sąsiada. Nawet gdy będziesz bardzo starał się być przezornym i ostrożnym, to i tak nie będziesz w stanie w pełni wyeliminować ryzyka wystąpienia niespodziewanych zdarzeń losowych. Ich konsekwencje mogą być natomiast bardzo nieprzyjemne, a dodatkowo także bardzo kosztowne dla twojego portfela. Z tego względu warto przejmować się ryzykiem w codziennym życiu, jednak trzeba robić to mądrze. Oto kilka rad dla ciebie.
Po pierwsze, przynajmniej częściowo, samemu możesz ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń. Dla przykładu, zjeżdżając na nartach po nieznanych i nieoznaczonych szlakach lub jadąc zbyt szybko samochodem w czasie deszczu czy śnieżycy niepotrzebnie kusisz los. Możesz samemu zapobiegać przykrym dla twojego zdrowia, życia i majątku zdarzeniom.
Po drugie, wykupując odpowiednią polisę ubezpieczeniową możesz istotnie zmniejszyć skutki finansowe wystąpienia takich zdarzeń. Mogą to być na przykład ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) dla osób indywidualnych (pokrywa koszty rehabilitacji), ubezpieczenie turystyczne (koszty leczenia w szpitalu zagranicą), ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) osób fizycznych w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie mieszkań i domów (zalanie wodą mieszkania sąsiada) czy ubezpieczenie autocasco – AC (rozbity samochód).
 
Ewentualne wydatki związane z kosztami leczenia w szpitalu zagranicą, naprawy rozbitego samochodu, rehabilitacji lub malowania zalanego mieszkania sąsiada są zazwyczaj wysokie. Tymczasem, dzięki wykupionej wcześniej polisie ubezpieczeniowej możesz za stosunkowo niewielką kwotę pieniędzy zyskać komfort psychiczny, że w razie wypadku twój budżet domowy nie zostanie nadszarpnięty. Korzyści z posiadania polisy nie ograniczają się zresztą wyłącznie do pokrywania kosztów finansowych. Wielokrotnie w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dodatkową pomoc w postaci rezerwacji hotelu czy podstawienia samochodu zastępczego, a nawet, jeśli to ujmuje zakres ubezpieczenia, transport do kraju lub dojazd osób bliskich. O wszystkich ryzykach pokrywanych przez ubezpieczyciela i ewentualnych wyłączeniach możesz przeczytać w tzw. ogólnych warunkach ubezpieczenia. Ważne, abyś przed podpisaniem umowy dokładnie je przestudiował. Unikniesz wtedy rozczarowania, gdy się okaże, że dane zdarzenie losowe jest wyłączone z zakresu ubezpieczenia.
Pamiętaj, cena polisy jest zazwyczaj dużo niższa od kosztów finansowych, jakie trzeba ponieść, gdy zdarzy ci się jakiś nieszczęśliwy wypadek. Nawet jeżeli wypłata odszkodowania nie zrekompensuje ci wszystkich poniesionych strat, to na pewno w dużym stopniu pokryje koszty, zaś dodatkowa pomoc ubezpieczyciela może okazać się czasem bezcenna. Warto się zatem ubezpieczać, aby nie powtarzać, że Polak mądry, ale po szkodzie.

 

 

zrozumfinanse.pl

Design by: www.diablodesign.eu