Kategoria:
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
 
Osoby powracające z emigracji nierzadko miewają kłopoty z uzyskaniem w Polsce kredytu. Dla banków bywają „czystą kartą”, klientem bez historii kredytowej. Dzięki współpracy Biura Informacji Kredytowej z podobnymi instytucjami w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Włoszech, można sięgnąć po dane, które zgromadzono o nas za granicą.
Pozytywna historia kredytowa to dla banku ważna wskazówka – ktoś nam już zaufał, a my rzetelnie spłacaliśmy swoje zobowiązania. Tego rodzaju rekomendacja pomaga w uzyskaniu kredytu pod warunkiem, że kredytodawca jest w stanie do niej dotrzeć.
- Dzięki współpracy BIK z trzema zagranicznymi biurami kredytowymi: z niemieckim biurem SCHUFA Holding AG, brytyjskim EQUIFAX Ltd. oraz włoskim CRIF SpA., Polacy przebywający w tych krajach będą mogli za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej i jego partnerów prowadzących analogiczną działalność za granicą wylegitymować się swoją pozytywną historią kredytową z innego kraju – mówi dr Mariusz Cholewa, prezes Biura Informacji Kredytowej.
Jak dotrzeć do swojej zagranicznej historii kredytowej?
W tej chwili usługę wymiany informacji kredytowej obsługują cztery działające w Polsce banki. Są nimi Citi Handlowy, Alior Bank, Deutsche Bank i Mercedes-Benz Bank Polska. Składając wniosek kredytowy upoważniamy bank do zasięgnięcia na nasz temat informacji w zagranicznych biurach. Pośrednikiem w procesie jest BIK, a bank otrzymuje raport, na podstawie którego jest w stanie ocenić naszą wiarygodność.
 
Jak pobrać historię kredytową z zagranicznego biura?
Informacje, jakie zbiera się na nasz temat różnią się w poszczególnych krajach, ale raport z reguły zawiera podobny zestaw danych. Kredytodawca może z niego dowiedzieć się, jakie mieliśmy zobowiązania i czy spłacaliśmy je sumiennie.
Transgraniczna wymiana informacji kredytowej może pomóc także cudzoziemcom mieszkającym w Polsce. Podobnie jak powracający emigranci, nie mają oni najczęściej historii odnotowanej w BIK. Banki czerpiące z zasobów Schufa, Equifax i CRIF mogą uzupełnić swoją wiedzę o kliencie i łatwiej podjąć decyzję kredytową.
BIK: będzie więcej partnerów
Biuro Informacji Kredytowej zapowiada rozszerzanie grona instytucji, z którymi wymienia dane. Takie umowy popiera ACCIS, europejska organizacja zrzeszająca branżę informacji kredytowej. - ACCIS promuje upowszechnianie międzynarodowej wymiany danych pomiędzy swoimi członkami już od początku lat 90-tych XX wieku, poprzez stworzenie modelowej umowy regulującej dwustronną, międzynarodową wymianę danych dotyczących klientów - wskazuje Neil Munroe, Prezes ACCIS.
Mechanizm międzynarodowej wymiany danych gwarantuje, że następuje ona z poszanowaniem przepisów o ochronie danych osobowych oraz z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa. W Polsce informacja kredytowa pobierana z BIK objęta jest tajemnicą bankową.

bankier.plKredyty gotówkowe, chwilówki online przez internet, pożyczki społecznościowe. Ubezpieczenia, inwestycje, konta osobiste i wiele innych.Recenzje, poradnik.Design by: www.diablodesign.eu