Kategoria:
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Sprawdziliśmy funkcje dostępne w bankowych aplikacjach mobilnychAplikacje bankowości mobilnej to dziś rozbudowane narzędzia ułatwiające zarządzanie domowym budżetem z każdego miejsca i o każdej porze. Korzysta z nich, jak podaje PRNews.pl, 4,8 mln klientów polskich banków. Sprawdziliśmy, które banki dają swoim użytkownikom najbardziej rozbudowane możliwości przydatne w szybkim dostępie do pieniędzy i kontrolowaniu finansów.

Bankowość mobilna ma już za sobą kilka lat intensywnej ewolucji. Banki szybko dostrzegły, że nie wszystkie funkcje dostępne w bankowości internetowej są równie ważne dla użytkowników, którzy chcą „w biegu” zarządzać finansami. Podstawowy kanon funkcji jest oczywiście taki sam – możliwość sprawdzenia sald rachunków, ich historii, zlecania przelewów. Z czasem jednak coraz ważniejsze stały się unikalne funkcje m-bankowości, w tym płatności, szybki podgląd kont i informowanie w czasie rzeczywistym o najważniejszych zdarzeniach.

 

W przeglądzie funkcji aplikacji mobilnych położyliśmy szczególny nacisk na możliwości, które okazują się ważne tam, gdzie smartfon jest jedynym dostępnym kanałem dostępu do banku. Banki wypełniły ankiety, w których zawarliśmy pytania dotyczące 49 opcji pogrupowanych w kilka bloków:

-dostępność na różnych systemach operacyjnych;
-wybór metod logowania;
-funkcje aplikacji dostępne przed zalogowaniem;
-obsługę dodatkowych rachunków (walutowych,oszczędnościowych, lokat terminowych);
-powiadomienia push;
-zarządzanie kartami płatniczymi do konta osobistego;
płatności;
-usługi dodatkowe;
-kontakt z bankiem.

Ranking bankowych aplikacji mobilnych

Lp. Bank Łączna liczba punktów 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Bank Zachodni WBK 41,5 3 3,5 4 3 5 6 7 6 4
2. T-Mobile Usługi Bankowe 37,75 2,25 6 6 3 5 5 5 2,5 3
3. ING Bank Śląski 34,75 2,75 3 4 3 4 6 4 4,5 3,5
4. Bank Millennium 31,75 2,75 2 3 3 3 5 6 5 2
5. mBank i Orange Finanse 30 3 2 3 3 4 3 5 4 3
6. Getin Bank 28,5 3 3 4 3 2 5 5 1,5 2
7. PKO Bank Polski 26,75 2,75 2 4 3 1 3,5 6 3,5 1
8. Alior Bank 24 2,5 1,5 6,5 2 0 2 5,5 3 1
9. Eurobank 22,5 2,5 2 5 2 3 3 3 1 1
10. Citi Handlowy 19,5 2 2 5 3 3 1 1 1,5 1
11. PlusBank 18,5 1,5 1 1 3 5 2 1 1 3
12. Raiffeisen Polbank 17,75 2,25 1 2 3 0 4,5 1 2 2
13. Credit Agricole 13,5 2,5 1 1 2,5 1 0 1 2 2,5
14. Bank BPS 12 2 2 1 2,5 1 3 0 0 0,5

1 – dostępność na różnych systemach operacyjnych i dodatkowe kwestie techniczne (aktywacja, wykorzystanie Touch 3D, funkcjonalność na urządzeniach z przełamanymi zabezpieczeniami)

2 – dostępne metody logowania

3 – opcje dostępne przed zalogowaniem

4 – obsługa innych rachunków niż ROR

5 – dostępne typy powiadomień push

6 – dostępne opcje zarządzania kartami płatniczymi debetowymi do rachunku

7 – dostępne opcje płatności mobilnych

8 – usługi dodatkowe

9 – dostępne funkcje kontaktu z bankiem i wnioskowania

Źródło: Bankier.pl, 5.10.2017

Wszystkie banki obsługują największe platformy

W pierwszym bloku rankingu banki mogły uzyskać maksymalnie 3 punkty za dostępność aplikacji na różnych mobilnych systemach operacyjnych oraz możliwość aktywacji bez wykorzystania innego kanału, funkcjonalność na urządzeniach zrootowanych lub po jailbreak oraz użycie funkcji Touch3D w iOS, która pozwala na uruchomienie skrótów do najczęściej wykorzystywanych opcji już z poziomu ekranu głównego smartfona.

Podejście instytucji w tej dziedzinie znacząco się nie różni, za wyjątkiem traktowania platformy Windows Phone. W przypadku przełamania zabezpieczeń telefonu, kilka banków ogranicza dostęp do funkcji płatniczych (m.in. ING Bank Śląski i Bank Millennium), a inne ostrzegają użytkownika o zagrożeniu. W 9 bankach na urządzeniach Apple można już skorzystać z Touch3D. Najwyższe noty w tej kategorii uzyskały PKO Bank Polski, Bank Millennium i ING Bank Śląski.

Drugi blok zagadnień dotyczył logowania do aplikacji mobilnej (punktacja 0-6 pkt, po 1 pkt za każdą dostępną opcję, 0,5 pkt za częściową obsługę, np. na jednej platformie). Najszerszy wybór daje swoim klientom T-Mobile Usługi Bankowe, a najwięcej instytucji proponuje klientom numeryczny PIN.

Najważniejsze opcje już przed logowaniem

Podgląd informacji o rachunkach na ekranie przed zalogowaniem staje się już standardem. Banki umieszczają w tym miejscu również skróty do innych funkcji. W trzecim bloku wzięliśmy pod lupę właśnie tę kwestię – dostępu do aktualnego salda, historii transakcji i Blika oraz map placówek i bankomatów. Maksymalna punktacja wynosiła 9 pkt (w tym 0-3 pkt za podgląd ostatnich operacji – od braku do listy zawierającej 3 lub więcej wpisów).

Na wyróżnienie zasługuje Bank Zachodni WBK, który pozwala obejrzeć najbliższe bankomaty i oddziały również w formie nakładki na obraz z kamery (rozszerzona rzeczywistość). Najdłuższą listę ostatnich operacji oferują z kolei eurobank, Citi Handlowy, Alior Bank i T-Mobile Usługi Bankowe. Te dwa ostatnie banki otrzymały w tej kategorii najwyższą liczbę punktów.

Logowania nie wymaga również ważna funkcja ułatwiająca śledzenie zmian na rachunków – powiadomienia push (tzw. alerting). W tej sekcji rankingu pytaliśmy o 5 typów powiadomień, każdy premiując przyznaniem jednego punktu. Najwięcej punktów zgromadziły T-Mobile Usługi Bankowe, PlusBank i Bank Zachodni WBK.

Rachunki i karty pod kontrolą

Piąty blok funkcji obejmował obsługę dodatkowych, poza ROR-em, typów rachunków. Opcje te są istotne nie tylko z punktu widzenia sprawowania kontroli nad finansami, ale także wtedy, gdy trzeba np. sięgnąć awaryjnie po oszczędności i zasilić konto osobiste lub dokonać przelewu z konta walutowego za granicą.

Banki mogły otrzymać maksymalnie trzy punkty. Różnice pomiędzy instytucjami były niewielkie i dotyczyły przede wszystkim niepełnej obsługi rachunków w obcych walutach.

W szóstej części sprawdziliśmy opcje zarządzania podstawową kartą płatniczą – od modyfikacji limitów do czasowego blokowania transakcji i wyłączenia operacji z użyciem paska magnetycznego. Przyznawaliśmy po jednym punkcie dla każdej dostępnej funkcji. Najszerszy zestaw możliwości proponuje Bank Zachodni WBK oraz ING Bank Śląski.

Płatności – na wiele sposobów

Jeszcze kilka lat temu telefon pozwalał na co najwyżej płatności za pomocą SMS Premium. Dziś z powodzeniem może zastąpić portfel, uprościć opłacanie rachunków i ułatwić zakupy w sieci. W siódmej sekcji sprawdziliśmy, jaka jest dostępność płatności HCE, obsługi Android Pay, różnych typów transakcji Blik i opcji skanowania faktur w poszczególnych instytucjach.

Banki mogły uzyskać maksymalnie 7 punktów, po jednym za każdą opcję. W tej kategorii wyróżnił się Bank Zachodni WBK, w którym dostępne są wszystkie funkcje płatnicze.

Ważne dodatki – ubezpieczenia, waluty i kontakt z bankiem

Aplikacja mobilna może służyć nie tylko do zarządzania finansami, ale także przydać się jako narzędzie szybkiego dostępu do różnego rodzaju usług dodanych. Temu zagadnieniu poświęciliśmy ósmą sekcję zestawienia, prosząc banki o wskazanie czy pozwalają na zakup ubezpieczeń turystycznych, wymianę walut, doładowania telefonów prepaid i zakup innych usług finansowych i niefinansowych. Maksymalna liczba punktów wynosiła 7.

Najszerszą ofertę usług finansowych proponuje Bank Millennium (m.in. ubezpieczenie OC), a niefinansowych – Bank Zachodni WBK (w tym bilety komunikacji miejskiej, taksówki, rezerwacje hoteli – wspólnie z zewnętrznymi partnerami z możliwością płatności bezpośrednio z rachunku).

Ostatnia grupa pytań koncentrowała się na formach kontaktu z bankiem – m.in. skrzynce wiadomości w aplikacji, możliwości składania i podglądu wniosków. Za każdą z funkcji bank mógł otrzymać od 0 do 1 punktu, łącznie 4 punkty. Najwyższą liczbę punktów otrzymał Bank Zachodni WBK, a zaraz po nim ING Bank Śląski.

Najbogatsze aplikacje dla mobilnych klientów

W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajął Bank Zachodni WBK, którego aplikacje dają dostęp do szerokiego zakresu funkcji i usług dodatkowych. Korzystając ze środków zgromadzonych na rachunkach zakupić można m.in. bilety, opłacić parking, a także wesprzeć cele charytatywne. Instytucja wyróżniła się także m.in. możliwościami obsługi różnych typów płatności i elastycznymi narzędziami zarządzania kartami płatniczymi.

W czołówce lokują się także propozycje T-Mobile Usługi Bankowe, ING Banku Śląskiego, Banku Millennium i mBanku. Warto podkreślić, że banki bardzo aktywnie rozwijają propozycje dla mobilnych klientów, a w najbliższym czasie można spodziewać się kolejnej fali aktualizacji aplikacji. Wiele instytucji pracuje nad wdrożeniami kolejnych schematów płatności i przygotowuje się do rozszerzenia zestawu oferowanych funkcji.

Smartfon już dziś z powodzeniem wystarczy do codziennej obsługi domowych finansów. Ponad 1,5 mln klientów polskich instytucji wybiera urządzenie mobilne zamiast innych kanałów. M-bankowość jest na dobrej drodze, żeby pełnić pierwszoplanową, a nie tylko wspierającą rolę. To nie tylko wynik wysokiego nasycenia odpowiednim sprzętem, ale także zasługa coraz lepszych narzędzi przygotowywanych przez banki.

Michał Kisiel

bankier.plKredyty gotówkowe, chwilówki online przez internet, pożyczki społecznościowe. Ubezpieczenia, inwestycje, konta osobiste i wiele innych.Recenzje, poradnik.Design by: www.diablodesign.eu